Na tuto tradici raději palici!

Manželka mě i po letech dokáže v posteli pěkně překvapit a připravit nezapomenutelné chvíle. To je důvod, proč ve srovnání s některými manžely nemám na jiné ženy ani pomyšlení a téma rozvodu se dotýkáme jen ve vtipných poznámkách. Bylo to krátce po tom, co jsme po dokončení úklidu kuchyně ulehli na lože a užívali si půlnoční čas. Tedy těch pár minut, než se v posteli objeví děti, které mají na tuto chvíli nastavený zvláštní vnitřní budík. V ten moment přišla manželka s návrhem, který bych od ní ani v těch nejtajnějších představách nečekal.

Miláčku…

Začala jemným prosebným hlasem.

…co kdybychom zavedli tradici?

Ano, povídej. Plný očekávání poslouchám.

a každý večer před spaním …

Ano?

…si řekli jednu věc, která nám na druhém vadí?

Cože?

Nejspíš jste stejně udiveni jako já, tak bych jen rád vysvětlil, že to byla taková recese a odezva na má slova, která jsem pronesl pod dojmem celodenních zážitků, intimního osvětlení a především jedné facebookové debaty. Zmínil jsem ji už během dne a potom jsem si jen tak mezi řečí před usnutím postěžoval na některé věci, týkající se daného tématu, které bychom mohli v našich životech zlepšit.

Spousta manželských páru se rozvádí, protože spolu přestanou mluvit a vzájemně komunikovat. Je to dlouhodobý proces, který člověka ubíjí. A zbytečně v něm ztrácíte drahocenná léta svého života. Takto to nedělejte, jsou lepší způsoby. Chcete rozvod snadno a rychle? Zaveďte tuto tradici! V noci před spaním si řekněte jednu věc, která se vám na druhém nelíbí. Nejen, že je to skvělý začátek, jak se zbavit jedné z manželských povinností, čímž se spousta věcí také urychlí, ale dozvíte se od druhého mnohem více, než vám stačil říci v posledních pár dnech, dokonce i týdnech.

No, a tehdy nastává druhý důvod rozvodů – že spolu partneři mluví až příliš. Ta horší varianta je, že mluví neustále jeden a druhý musí jen poslouchat. Ať už je tichý a rád si užívá klidu, nebo se jen těžko dostává ke slovu, není to nic příjemného. Musí to být frustrující, když chcete probrat otázky rozvodu a několik let se nedostanete ke slovu. To je na blázinec. I tam spousta lidí končí, když na vás někdo neustále mluví, ještě když se to týká připomínek k tomu, jak to či ono děláte špatně. Dvakrát tak účinnější a rychlejší je to v případě, že váš protějšek je v tom podporován od rodičů, nebo jen od maminky, bydlící ve vedlejším pokoji.

Jestli ale patříte k lidem, kteří hledají v životě spíše to hezké, a raději vztahy upevňujete, tak si zaveďte takovou tradici, kdy si večer před spaním naopak řeknete pár hezkých slov o tom, co se vám na druhém líbí. Já mám tradice rád, jen to nesmí být povinnost. Jakmile je něco povinností, tak to přestáváme dělat rádi. A to je začátek konce. I když taková tradice říkat si jen to pěkné a to, co se vám na druhém líbí a máte na něm rádi, by možná bylo příjemným začátkem toho, abyste se měli vzájemně více rádi.

Prohloubení a ověření vzájemné náklonnosti získáte obzvláště během jedné z manželských povinností, kdy jeden umývá a druhý utírá. V tomto případě navíc upevníte hned dvě věci – vztah i vaši trpělivost. Nehledě na ten pocit uspokojení, když je uklizeno a manželka s povzdechem pronese: „Jsem hotová“.

Zdeněk Foret
Jsem tu, a tak se snažím.... zde je pár slov o mně>>
Komentáře