Nepovedlo se ti to? To nevadí!

V minulém článku jsem psal, že někdy stačí opravdu málo ke „štěstí“. Rád bych k tomu ještě dodal pár vět. Nedávno jsem totiž zažil, že někdy stačí ještě méně, abyste vše zmařili.

Vzali jsme holky do zábavního centra. Asi šestiletý chlapec se tam v koutku určeném pro děti do 3 let snažil postavit na sebe několik velkých pěnových kvádrů. Nedařilo se mu to a poprosil mě o pomoc. Pomohl jsem mu, hned dvakrát po sobě. Někdy je lepší někomu pomoct, než si nechat obrovskými pěnovými kvádry zaházet vyděšenou dceru. Klučina vůbec nevnímal, že si tam hraje malé dítě. Jeho rodiče zase nevnímali, že na ně jejich syn volá. Nezbývalo mu, než se obrátit opět na mě. Pořád opakoval: „Pane, pomozte mi!“.

Jsem dobrák od kosti a rád pomůžu, ale někdy člověk musí říct ne. Byl jsem tu se svými dětmi a chtěl jsem se věnovat jim. Po chvíli konečně přišla „ona“ matka a jedinou větou ukončila jeho talent stavitele: „Když ti to nejde, tak to nedělej!“.

Jsou okamžiky, které dítě za chvíli zapomene, ale některé se mu vštípí do paměti a ovlivní ho na celý život. Bohužel nikdy nevíte, které zážitky to jsou, a jestli budou mít na jeho vývoj negativní či pozitivní vliv. Dávejte si proto pozor, co svým dětem, třeba i ve vzteku, řeknete. Snažte se je povzbuzovat a působit na ně pozitivně. Stejně jako můj taťka, když ještě žil. Po návratu domů z mé první neúspěšně absolvované zkoušky na vysoké škole mě dokázal zbavit všech chmurných myšlenek, když mě povzbudil jedinou větou: „Tak tam nechoď, když seš blbej, a kup si lopatu.“.

Se svými dětmi v podstatě používám podobný princip. Když se dcerce něco nepovede a je zklamaná, nejdříve zhodnotím situaci: „Nepovedlo se ti to, to nevadí“. Ale pak jí dám naději, že jsou i jiné možnosti a budoucnost je v jejích rukou: „Jistě to příště zvládneš, na papíru ti to půjde lépe, na zdi ta fixa přece jen drhne.“.

Snad jsem tím dostatečně vystihl myšlenku, že každý, obzvláště pak děti, potřebuje pochválit a slyšet, že je šikovný. Že zvládne všechno, co si usmyslí, když bude chtít a když pro to něco udělá. Vyjma parašutistů nikdo učený z nebe nespadl.

Zdeněk Foret
Jsem tu, a tak se snažím.... zde je pár slov o mně>>
Komentáře