Noty na život

Život není peříčko, aby vám spadl jen tak do dlaně, když si vychutnáváte svoji bonboniéru na lavičce. Nikdo z nás není jako Forest Gump, abychom byli vždy ve správný čas na správném místě. A stejně tak neexistují noty na život, aby vznikl, jako vzniká tón. Nikdo vám neudá ten správný rytmus, ani tempo, aby to byla holka nebo kluk. Ani ten nejlepší notový part vám nezaručí, že nezazní rozladěný tón, když není nástroj správně naladěn.

Někdo by rád vyčetl v notách, jak na život. Já bych se zase rád v životě naučil, jak číst z not. Ani v jednom případě se však neobejdete bez toho správného klíče. Klíč vám udává správnou polohu jedné noty, od níž se odvíjí postavení a poloha ostatních tónů. Je to jako vztah dvou lidí, jenž se vyvíjí podle vzájemné tolerance a prostoru, který dáváme jeden druhému. Dodržujeme-li správný interval, je vztah harmonický, a když máme správný klíč, je to život budící melodie.

Nemusím být hned umělcem. Jen bych rád získal smysl pro rytmus a udržel v životě správné tempo. Rád bych vydával melodie, které lidem rozjasní mysl a pohladí uši.

 

Melodie, které probouzí k životu, ze které srdce tolik ti buší.

Tóny, které v člověku vyvolají básnickou duši.

Jenže sám bych potřeboval povzbudit a dodat odvahy,

abych si nahlas počítal notu od noty.

I když spoustu věcí vím,

některé nahlas říct neumím.

A tak se snažím aspoň v duchu

říkat si „první-druhá-třetí-čtvrtá“.

Manželka na mě jen podivně mrká:

„Snad z toho neohluchnu!“.

Co na tom, člověk se učený nerodí,

a už vůbec nemůže za to, kdo a kde ho porodí.

Rodinu si člověk nevybírá,

někdy ani to, co v životě dělá.

To je krása dospělosti, že můžete říci dost,

od teď chci dělat věci pro radost.

Můžete jít pak svojí vlastní cestou.

 

Jako rodič bych chtěl ukázat dětem co nejvíce možností a cest. Aby si v mládí včas vybraly, co je baví a kudy je možné jít. Aby nebyly na „stará kolena“ smutné, že jim nezní ani obyčejná koleda.

Vánoční čas už je naštěstí za námi a za pár týdnů přijde jaro. To je pro mě symbol nového zrození, nových myšlenek a nápadů. A tak doufám, že to už brzy jako hudba bude znít a že letos vše v mém životě lépe uhraju. Hrajte také jako o život, to je to jediné, co mi dává smysl, proč tu jsme.

Zdeněk Foret
Jsem tu, a tak se snažím.... zde je pár slov o mně>>
Komentáře