Tato stránka se věnuje tomu, co doma s dětmi (a někdy i bez nich) čteme. Privilegium vybrat knihy i napsat jednotlivé recenze jsem milostivě udělil mé milované manželce. Nejedná se ale o recenze jako takové. Spíše o krátkou charakteristiku knih a k tomu přidané subjektivní názory a pocity ze čtení v kombinaci s tím, jak na knížku reagovaly naše děti. Uvádět budeme jen knihy, které se nám nebo našim holčičkám líbily, a mohly by se tak stát inspirací nebo tipem na knihu i pro vaše děti.

O cukrových panáčcích

Tato kniha je dostupná sice jen v elektronické podobě, ale jako starostlivý táta vítám s nadšením každou novou pohádku, která pomůže zabavit naše neposedné děti. Tím lépe, když se navíc při čtení mohou dozvědět něco zajímavého a užitečného pro život.

Pohádku napsala výživová poradkyně jako výukový materiál pro děti, aby věděly, jak zdravě jíst, a uvědomovaly si, že se sladkostmi se to nemá přehánět. Pravda, pro naši téměř tříletou dceru byl text trochu nezajímavý, ale zato ta starší, předškolačka, už celou dobu soustředěně poslouchala, což u ní není vždy zvykem, a po skončení pohádky běžela nadšeně nakreslit svého cukrového panáčka.

Příběh v ní určitě zanechal stopu a bylo patrné, že nad textem přemýšlí. Nejlepší je učit se, aniž byste si uvědomovali, že se ve skutečnosti učíte. Dítě se totiž dokáže ztotožnit s postavami a prostřednictvím příběhu vnímá věci jinak a intenzivněji. A tak jsem rád, že existují i takové pohádky, které dokážou díky srozumitelnému jazyku a jasným přirovnáním zaujmout malé čtenáře, a nenásilnou formou je tak seznámit s něčím tak důležitým, jakou jsou základy správného stravování. Osobně si myslím, že po této pohádce by měl sáhnout každý rodič, který chce nějakým způsobem změnit nebo upravit jídelníček svého dítěte.

Akorát někdy mám pocit, že to v mnoha rodinách není problém dětí, ale spíše babiček a dědečků, kteří by potřebovali vysvětlit, proč nenosit dětem sladkosti 🙂