Ovládni dech, ovládni život!

V životě přicházejí někdy chvíle, které musíte rozdýchat, abyste mohli jít dál. A když vám přijdou do života děti, tak těch chvil, které rozdýcháváte, docela přibývá. Stejně i děti musejí rozdýchat spoustu věcí, když se jim něco nedaří, nebo když jim něco nedovolíte. Spustí řev, pláčou a hned na to zhluboka dýchají, až se nakonec, v tom lepším případě, uklidní. Stejně tak rozdýchávají maminky i jejich příchod na svět.

„Ženy si myslí, že porod je nejhorší bolest, protože nikdy nedostaly ránu fošnou přes koule,“ říkávali někteří kluci ve školních lavicích v době, kdy děvčata měla k porodu hodně daleko a mnozí kluci ještě ani nevěděli, co je to fošna.

Ale abych se přiblížil k té hlavní myšlence, je to jako zásah elektrickým proudem. Který ovšem přežijete! Nejdřív přijde spousta energie, pak možná kratičký, ale o to intenzivnější hlasitý projev a pak následuje rychlé dýchání. Vydýcháte to, a poměrně zhluboka. Věřte mi, já to zažil mockrát. Oproti porodu s tím mám bohaté zkušenosti „na vlastní kůži“,(čti sopránem) i s tou fošnou. 😉

A nejspíš díky zákonu zachování energie to funguje i naopak.

Začněte dýchat a pak přijde energie. Je to jako motor versus generátor (dynamo). Buď pustíte elektrickou energii do motoru, čímž se roztočí, nebo ho silou větru či vody roztočíte a bude energii dávat.

Nejdřív dýchejte zhluboka a uklidněte myšlenky. I rotor v motoru se točí jen kolem jedné osy. Myslete na tu energii, která do vás proudí. Dýchejte tak dlouho, až z vašich myšlenek nic nezbude, jen vy a váš dech. Až pocítíte, že každý nádech z vás dělá osobnost, která všechno dokáže. S každým nádechem jste sebevědomější, s každým výdechem vás opouští tělo i mysl svazující strach a napětí. Při výdechu si zařvěte nahlas, takovou silou, jako byste chtěli roztrhnout pouta, která vás drží při zemi, až ve vás zavládne klid.

Dech je klíčem k získání klidu, stejně jako způsob myšlení je cestou k úspěchu. Už jen zůstat v klidu je velký úspěch. Ovládněte dech a naplňte své tělo energií. Ovládněte dech a zbavte se zbytečných, život zatěžujících myšlenek.

Ovládněte dech a ovládnete život!

Během psaní těchto slov jsem si to představoval spíše jako intimní a osobní prožitek. Zdaleka jsem netušil, že to můžete zkoušet na druhých a bude to taková masová záležitost…

Zdeněk Foret
Jsem tu, a tak se snažím.... zde je pár slov o mně>>
Komentáře