Čas nejsou peníze, ale život!

Peníze, nebo život! Co byste si vybrali? Každý má hodnoty nastavené jinak. Někdo může mít pocit, že čas jsou peníze a pro někoho můžou peníze znamenat čas. Také se najdou lidé, pro které jsou peníze ekvivalentem života a známá hrozba „peníze, nebo život“ by pro ně znamenalo to samé jako „prašť, jak uhoď“. Peníze samozřejmě potřebujeme, abychom měli z čeho žít. Před sedmi lety jsem měl pocit, že bych z toho, co mám, moc nevyžil. A protože jsem právě požádal svoji milou o ruku, vyvolalo to ve mně ještě hlubší pocit zoufalosti. Živit z mého příjmu navíc rodinu s vyhlídkou, že bude manželka několik let s dětmi doma, to opravdu ne.

Tak slovo dalo slovo, s mým šéfem jsme se zachovali jako opravdoví chlapi a řekli si své „NE“, že už spolupracovat nebudeme. A o měsíc později jsme si řekli se ženou své „ANO“, aby jako novomanželka začala nový život s nezaměstnaným a zadluženým manželem. Věděla však, že si bere schopného muže, ve kterém má oporu a životní jistotu.

Hned pár týdnů po svatbě jsem také své schopnosti a životní jistotu, že se mnou se nudit nebude, potvrdil. Díky neopravitelné poruše motoru mého auta jsem v dlužné částce měl najednou sumu 150 000 Kč za něco, co už nebylo použitelné. Navíc jsem si půjčil dalších 120 000 Kč na jinou „kvalitní“ ojetinu.

Bylo na čase si najít zaměstnání. Napoprvé to nebylo špatné, ale byl jsem rád, že těsně před koncem zkušební doby se mi ozvali s lepší nabídkou ze společnosti, kde jsem byl již dříve na pohovoru. Tady se ukázalo, že čas nejsou peníze. Za stejný čas jsem měl více než v předchozím zaměstnání. Možná jsem měl více zodpovědnosti, ale tomu se člověk nevyhne snad v žádné práci.

Ještě jsem se v novém působišti pořádně nerozkoukal a bylo tu první dítě. V té chvíli už na tom nezáleželo, jestli jsou čas peníze. Po narození dětí toto dilema zmizí. Stejně jako ten čas a peníze. Měl jsem štěstí, že mi chybělo už jen málo našetřit, abych se zbavil dluhů. Od té chvíle jsem mohl šetřit na naši budoucnost. Trvalo to pár let. Čím déle to trvalo, tím více se prohluboval pocit, že věnujeme čas jen práci a dětem. Na náš osobní život času nezbývalo. Jen si to představte, že stále děláte jen to, co musíte.

A tak, když jsem měl našetřeno na několik měsíců života, dal jsem výpověď ze svého zaměstnání, protože pro mě přestal čas znamenat peníze, začal znamenat život. Abych byl přesnější, čas pro mě znamená život mých dětí a mé rodiny. Pravda je, že se to může někomu zdát nezodpovědné – dát výpověď, když mám dvě malé děti a manželku na rodičovské dovolené. Já se na to však začal dívat jinak a myslím, že to je naopak dobrý důvod něco změnit. Abych měl pocit, že žiju.

Není nad to žít život podle svých představ, dokud jsme na světě a dokud nás to těší. Říká se, že „peníze budou a my nebudem“. Tak si to užívejme! I když se musím přiznat, že to je další mýtus, který pomalu a jistě začínám bořit. Při pohledu na mé konto vím, že jestli hned nezačnu něco dělat, tak bude platit, že „my tady budem a peníze nebudou“. A to bude další překvapení a nezapomenutelná chvíle pro manželku. To je ten důvod, proč si mě vzala – aby se v životě nenudila. 🙂

Zdeněk Foret
Jsem tu, a tak se snažím.... zde je pár slov o mně>>
Komentáře