Královské dělení

Lektoři kurzů osobního rozvoje a manažerských dovedností s oblibou používají poučku o slonovi a jeho porcování na malé kousky. Jako symbol pro pochopení, že člověk zvládne velké věci, když si je rozdělí na menší části. Pro mě od malička samozřejmá věc. Pocházím ze zemědělské rodiny, kde se práce dělí podle ročních období a podle fází růstu rostlin. Ke sklizni, k té očekávané velké chvíli, vede dlouhá cesta a na ní je spousta malých úkonů. Nic z toho neuděláte najednou. Někdo ale potřebuje slyšet o slonovi, aby udělal „objev století“.

Taky jsem na několika seminářích slyšel, že to, co se tam učí, funguje jen v pracovním týmu. Nikdy to nezkoušejte doma. Na manželku to prý nefunguje. Je to pravda, nefunguje. Stejně tak nefungují žádné argumenty ani donucovací prostředky na naše děti. Zvlášť když požadujeme, aby si uklidily nebo šly včas spát. Během sledování pohádky „Třetí princ“ se mi nesmazatelně vryla do paměti slova „královské dělení“ a to mě přivádí zpátky ke slonovi.

Musíme je rozdělit, holky jedny nezbedné! I když mám chuť je spíše naporcovat. Malé děti dělají malé blbosti a velké dělají velké blbosti. Znám se. Odříznu tedy nejdřív tu menší, aby neopakovala blbosti po té velké. Chvilka chování, pár písniček a můžu jít na další dělení. Je třeba oddělit tu starší od hraček. Měl bych začít posilovat, svírá je takovou silou, že nejsem schopen jí je vzít. To je problém. Kdo si hraje, nezlobí, ale také nespí. Pro mě to není hra, a tak za hodinku usínám s ní.

Ráno vstávám s myšlenkou porcování na ještě menší kousky. Situace si žádá vylepšit strategii. Jen tak je možné uspět. Odpoledne přichází opět čas dělení. Děti dělí hračky na co nejmenší kousíčky a dělají nepořádek na různých místech v domě, na dvoře i zahradě. Postupně nám tak po částech servírují svoji taktiku. Rozdělují naše síly na menší a menší kousky. Ve chvíli, kdy je čas jít spát, prchají každá jiným směrem, aby nás rozdělily, a získaly tak nadvládu nad situací a postupně i vysílenými rodiči. Dělení slona začalo. Jsme na kousky dřív, než usnou. Postel je rozdělená na čtyři části. Dva malé kousky na každém kraji patří nám, rodičům. O tu velkou plochu uprostřed se královsky dělí děti, je to potvrzení jejich osobního růstu a přirozených manažerských dovedností.

Zdeněk Foret
Jsem tu, a tak se snažím.... zde je pár slov o mně>>
Komentáře