Všichni začínáme od nuly!

Pokaždé, když uzavírám nějakou etapu svého života, provází mě zvláštní pocit a myšlenky na smysluplnost toho, čemu jsem se věnoval. Přemýšlím o tom, zda to je opravdu konec nebo jen další začátek něčeho nového.

Dneska jsem ukončil dvouleté studium tradiční čínské medicíny, a tak přemítám nad obdrženým certifikátem, který mě v podstatě k ničemu neopravňuje, a i kdyby ano, tak z toho mám rozporuplné pocity. Zatímco jiní odcházejí s tím, že už vše umí a mohou to aplikovat na svém okolí a pacientech, já mám jako vždy po ukončení studia stejný dojem. Jako bych se výtahem dostal z mínusu na povrch a teprve teď můžu začít od nuly stavět na získaných základech. Za dva roky nemůžete také čekat více než jen vědomosti, které je nutné dále prohlubovat.

Každý dokáže využít svých znalostí s různým efektem. Někdy je vidět, že vítězí sebevědomí nad znalostmi a někdy musíte ke svým znalostem získat sebevědomí praxí. V lepším případě jdou obě přednosti spolu ruku v ruce, což bych si přál i u svých dětí.

Už jen pouhý rok totiž zbývá, než první dcera vstoupí do koloběhu školství. Rád bych, aby se učila praktické a smysluplné věci a především, aby měla dostatek sebevědomí v tom, co bude dělat a svých vědomostí využívala ve svůj prospěch. Někdy je možná lepší znát méně, ale mít dostatek odvahy k činu, než mít v hlavě všechnu moudrost světa, která tam zůstane navěky a nikomu neposlouží.

Zdeněk Foret
Jsem tu, a tak se snažím.... zde je pár slov o mně>>
Komentáře