Léčit nemoc je někdy bezmoc, léčit člověka to je pravda odvěká!

Od malička jsem byl rodiči vedený předcházet zbytečnému nachlazení. Občas mi „jedna“ přilítla jako připomínka prevence, když jsem si nevzal čepici, šálu nebo rukavice. Na některé nemoci ani čepice nepomůže. Od chvíle, co mám děti, má nemocnost stoupla a to především díky únavě z nevyspání. Když je tělo oslabené, tak žádné módní doplňky ani jiné vitaminové suplementy nepomůžou. Pak už jen stačí poslat dítě do školky a ono se vrátí s nemocí, která donekonečna koluje rodinou.

Většinou jsem měl štěstí v tom, že jsem se začal cítit nemocen před víkendem. Dokud byla nemoc v počátku, tak jsem ji vyležel bez potřeby nemocenské. Letos na konci zimy jsem ale přece jen podlehl. Navlečený v ochranné vrstvě zimního oblečení jsem se dost zapotil a ofoukl mě studený vítr.

Tentokrát jsem cítil, že v tomto stavu to na sezení v práci není ideální.  Šel jsem tedy k doktorovi – nejen aby mě zkontroloval, ale i za účelem získání neschopenky. Mám skvělého doktora, kterého si moc vážím. Jeho první diagnóza byla v mnoha případech vždy přesnější, než odhady doktorů specialistů v nemocnicích, kteří mě nechali projít všemi možnými vyšetřeními, aby nakonec zjistili to, s čím mě tam můj lékař odeslal. Pro mě to bylo jasné – zůstanu týden doma a vyležím se.

Možná jsem neměl pít ty bylinkové čaje a snažit se uzdravit dřív, než jsem navštívil ordinaci. K mé smůle na mně pan doktor nic neviděl ani neslyšel. Byl zcela bezmocný, když jsem ještě nebyl plně nemocný. Prý jsem přišel moc brzo, že mám počkat, až nemoc propukne, a bude se mít čeho chytit. Má pravdu, tak to je, doktor léčí nemoci.

Teprve tehdy jsem plně pochopil poučku, vysvětlující rozdíl mezi západním a východním systémem léčby, kterou jsme začínali studium tradiční čínské medicíny. „Západní medicína léčí nemoci a východní člověka.“ U nás většina lidí chodí za doktorem a ne za lékařem. Možná i v tom bude trochu rozdíl v našem myšlení.

Stejně jako v případě dvouleté preventivní prohlídky. Zdá se mi, že to není prevence, ale jen pouhá kontrola. Z této kontroly zjistíte, zda jste v pořádku nebo ne. Pokud je vše v normě, tak vás čeká možná pochvala bez dalších doporučení. A pokud se dozvíte, že máte vysoký krevní tlak či cholesterol, dostanete recept na léky a rady, jak upravit svůj jídelníček. To už je ale odstraňování následků.

Prevence by měla předcházet zdravotním potížím – a tedy i zmíněný jídelníček bychom měli změnit včas. Když začnete vyhledávat na internetu, v knihách či odborné literatuře, tak se dočtete, že přibližně 75% nemocí je následkem nevhodného stravování. Myslím, že by stálo za to věnovat se svému jídelníčku dřív, než se nějaká nemoc vyskytne.

Je lepší věnovat se člověku, než potom nemoci. A proto se budu v příštím týdnu věnovat  manželce, dokud můžu 😉

Zdeněk Foret
Jsem tu, a tak se snažím.... zde je pár slov o mně>>
Komentáře