Tato stránka se věnuje tomu, co doma s dětmi (a někdy i bez nich) čteme. Privilegium vybrat knihy i napsat jednotlivé recenze jsem milostivě udělil mé milované manželce. Nejedná se ale o recenze jako takové. Spíše o krátkou charakteristiku knih a k tomu přidané subjektivní názory a pocity ze čtení v kombinaci s tím, jak na knížku reagovaly naše děti. Uvádět budeme jen knihy, které se nám nebo našim holčičkám líbily, a mohly by se tak stát inspirací nebo tipem na knihu i pro vaše děti.

Kamilka a ...

Obě Sofinčiny nejlepší kamarádky se shodou náhod jmenují Kamilka. Jedna je reálná spolužačka ze školky, druhá postava v její oblíbené knížce. A jelikož tu první zase tolik neznám, bude dnes řeč pouze o té druhé 🙂

„Pohádková“ Kamilka je asi čtyřletá holčička. Je zvídavá, chytrá, chodí do školky, ráda si hraje se svými kamarády, někdy trochu zlobí, někdy poslouchá, někdy udělá hloupost, má svoje strachy i radosti… zkrátka je naprosto stejná jako ostatní děti jejího věku. Spolu s maminkou, tatínkem a později i malým bráškou objevuje svět a prožívá zdánlivě obyčejné situace, prostřednictvím nichž se však učí, co je správné a co ne, jak se v určitých chvílích zachovat nebo jak je důležité vzájemně si pomáhat. A malí čtenáři se to všechno nenápadně učí s ní.

V nadpisu je název knihy záměrně nedokončený, protože Kamilka se „schovává“ celkem v pěti knížkách: Kamilka a její rodina, Kamilka a zvířátka, Kamilka a medvídek Míša, Kamilka a její kamarádi a Kamilka má velké starosti. Je určena pro předškoláky, ale díky svému provedení baví i naši mladší, dvouletou dceru.

Základ knížek totiž tvoří realistické, a přesto dětsky půvabné ilustrace (je tedy dobré číst je dětem tak, aby na obrázky viděly). Samotné příběhy jsou poměrně krátké, vždy však svižné, místy i vtipné, plné dialogů a také lehce výchovné. Témata jsou navíc vybírána tak, aby byla co nejbližší všemu, co zažívá nebo může zažít i Vaše dítě: Kamilka ztratí svou oblíbenou hračku, nechce se večer umýt, zdá se jí zlý sen, bojí se jít k lékaři na očkování, nacvičuje s kamarády tanec na školní slavnost, přeje si mít pejska, slaví narozeniny, jde s rodiči do bazénu nebo třeba zjišťuje, co se v rodině změní, když se jí narodí malý bratříček. Autoři se však nevyhýbají ani závažnějším tématům jako například rozvod.

Knížky můžu jenom doporučit. Jsou krásně zpracované, nádherně barevné a obě dcery je mají opravdu rády.

A malý tip na závěr – původně jsme si knížky opakovaně půjčovali z knihovny. V létě jsem je ale objevila za velmi slušnou cenu v Levných knihách, takže teď máme doma vlastní a můžeme si je číst, kdy nás napadne 🙂