Tato stránka se věnuje tomu, co doma s dětmi (a někdy i bez nich) čteme. Privilegium vybrat knihy i napsat jednotlivé recenze jsem milostivě udělil mé milované manželce. Nejedná se ale o recenze jako takové. Spíše o krátkou charakteristiku knih a k tomu přidané subjektivní názory a pocity ze čtení v kombinaci s tím, jak na knížku reagovaly naše děti. Uvádět budeme jen knihy, které se nám nebo našim holčičkám líbily, a mohly by se tak stát inspirací nebo tipem na knihu i pro vaše děti.

Krátké pohádky pro unavené rodiče

Tuto veselou knížku od Michala Viewegha nám přinesl Ježíšek. A ačkoliv má někdy trošinku problém se trefit (do vkusu, ne k nám domů, tam zatím naštěstí přišel vždycky), tenhle dárek se mu výjimečně povedl. Knížka patří mezi naše nejoblíbenější a byla doba, kdy jsme ji četli před spaním téměř každý den.

Je sice určená dětem, ale ve skutečnosti je psaná i pro rodiče. To je koneckonců skryto už v jejím názvu, který se dá vyložit dvěma způsoby. Pohádky jsou krátké, aby unavení rodiče nemuseli dlouho číst, anebo jsou to pohádky pro unavené rodiče, kteří se při čtení s dětmi sami zasmějí a odreagují. Jednotlivé příběhy totiž obsahují barevně odlišené pasáže, které text vtipně doplňují a jsou určeny právě jen pro dospělé čtenáře.

Spíš než o pohádky se však jedná o příběhy jedné pohodové rodiny, kde se vzájemně mají rádi, a i proto se skoro všechno nakonec vyřeší s úsměvem. Maminka je lékárnice a tatínek herec a společně vychovávají dvě holčičky (čtyřletou Sáru a dvouletou Báru). Knížka nám přibližuje jejich rodinný život a s humorným nadhledem (a přesto reálně a věrohodně) líčí každodenní situace, které jako rodiče sami tak dobře známe, že se během čtení prostě musíme usmívat. A někdy dokonce smát nahlas.

Tak to v našem případě bylo třeba u pohádky o tom, jak se tatínek zbláznil, protože ho holčičky nenechaly nikdy vyspat. V zoufalství si šel lehnout za komín (jediné štěstí, že ten náš je na krajně nepřístupném místě) a zmateným holčičkám pak tvrdil, že je holub. Další naše oblíbená je výchovná pohádka o tom, jak tatínka zasypala lavina z hraček a málem se udusil (jejím účelem je donutit děti uklízet si své hračky - u nás bez úspěchu). A v neposlední řadě máme rádi například příběh, ve kterém tatínek po skončení divadelního představení zjistí, že maminka rodí, rozhodne se proto nezdržovat se s převlékáním a do porodnice se snaží dostat v kostýmu vodníka…

Viewehg rozhodně vyprávět umí a navíc má cit pro detail. Knížka je velmi čtivá a zaručeně pobaví nejen vaše děti.

 

Ukázka z knížky:

„Venku je přímo nádherně!“ zavolala maminka na tatínka.

„A jéžiš,“ řekl tatínek polohlasem.

„Proč řikáš a jéžiš?“ zeptala se tatínka Sára.

„Protože pojedeme na výlet,“ odpověděl tiše tatínek.

Maminka se vrátila do pokoje a usmála se na tatínka.

„Neuděláme si nějaký výlet?“ poprosila ho.